(0216) 577 22 34 info@interkim.net İnönü Mah. Alpkaya Cd. No:58 Kestel Apt. D: 5, 34755 Ataşehir/İstanbul 08:00 - 17:30

U-SEAL 500

Tek Komponentli Elastik Poliüretan Yapıştırma Mastiği
ÜRÜN TANIMI

U-Seal 500, tiksotropik, tek komponentli, tabanca ile uygulanan yapıştırma ve dolgu amaçlı poliüretan mastiktir. Ürün, havanın nemi ile kürlenir ve çok yüksek yapışma değerlerinde, hem yapıştırma, hemde dolgu amacında reaksiyon veren mukavim bir yapı oluşturur.

 

ÖZELLİKLERİ
 • Kalıcı elastiktir,
 • Sarkma yapmaz,
 • Hem yapıştırma, hemde doldurma amaçlı kullanılabilir,
 • Birçok yüzeye mükemmel tutunur,
 • Perçin, v.s. gibi mekanik malzeme gerektirmez,
 • Tiksotropiktir,
 • Kalıcı elastikiyetinden ötürü gerilim transferlerini mümkün kılar,
 • Vibrasyon ve ses azaltıcı özelliği vardır,
 • İç ve dış cephe uygulamalarında başarı ile kullanılabilir,
 • Yaşlanmaya ve ağır hava koşullarına karşı dayanıklıdır,
 • Zımparalanabilir ve bir çok su / solvent bazlı boyalarla boyanabilir, (Boyama öncesi deneme yapılması tavsiye edilir)

Renkler : Beyaz / Gri / Siyah

TEKNİK DÖKÜMAN
GÜVENLİK BİLGİ FORMU
SERTİFİKALAR
Uygulama Alanları

U-Seal 500, çok geniş yelpazede kullanım amacına uygun, yüksek performanslı bir dolgu malzemesi ve elastik yapıştırıcıdır. Beton, ahşap, metaller, boyalı yüzeyler, plastik, v.s. gibi bir çok yüzeyin yapıştırılmasında kullanılabilir ve kalıcı elastikiyette ama çok yüksek mukavemette bir yapışma gücü temin eder. Boyanabilir.

Uygulama Şekli

Yüzeyin Hazırlanması: Derzin yüzeyinin kuru, temiz ve yabancı maddelerden arındırılmış olması gerekir. Yüzeyde kalabilecek artık ve parçaçıkların hava kompresörü, zımpara yada sert bir fırça ile temizlenmesi lazımdır. Cam, metal ve diğer gözeneksiz yüzeyli materyallerin üzerinin astar, v.s. gibi yabancı bir madde ile kaplı olmaması ve mutlaka bir solvent ile iyice temizlenmesi gerekir. Kalıp ayırma maddesi kullanılarak oluşturulmuş (Polietilen film hariç) prekast elemanlarının yüzeylerinin uygulama öncesi kumlanması yada aşındırılarak bozulması; ancak yüzeyde ki kalan tanecik ve tozların temizlenmesi gerekir.

Astarlama: Ön deneme ile gereksinimin tespitinde yarar vardır. En iyi neticeye ulaşabilmek için yüzey temizleyiciler ve primer gerekebilir. Optimum sonucu elde etmek için firmamız ile temasta olmanızda yarar vardır. Bazen tarafımıza numune verilmesi ve denemelerin önceden yapılması gerekebilir.

Uygulama: Uygulamanın 5°-40°C arasında yapılması tavsiye olunur. Hem astar malzeme,hemde yapıştırıcıdan en yüksek verimi elde etmek için ortam ısısının 15° C ile 25° C arasında olması faydalıdır. Ürünü daha kolay kullanabilmek yada soğuk havalarda ki uygulamalarda, malzemenin özellikle kullanım öncesi yaklaşık 25°C’de muhafaza ediliyor olması gerekir.
Ambalajı açılan ürünün mümkün olan en kısa sürede tüketilmesi gerekir.

Dolgu Amaçlı Kullanım: Ürünün derz içinde serbest hareketini sağlamak için, uygulanan mastiğin derzin alt yüzeyine kesinlikle temas etmemesi gerekir. Bunu teminen uygun boyutta bir kapalı hücreli polietilen derz fitilinin derzin altına yerleştirilmesi gerekir.
Uygun bir astar (Primer) malzemenin derzin yan kenarlarına sürülmesi gerekir; ancak bir müddet kurumasını beklemek suretiyle astar malzemeden açığa çıkacak solventin artan ortam ısısına bağlı olarak kurumamış poliüretan mastiğin içine hava kabarcığı üflemesine engel olunmalıdır.
Uygulamada mastiğin kesinlikle hem derzin kenar yüzeylerine, hemde altta ki fitile temas edecek şekilde sıkılması gerekir. Uygulama sırasında kartuşun ucunun mastiğin içinde tutularak uygulamaya durmadan ve sabit bir hızla sıkılarak devam edilmeli, böylece bünyeye hava girmesine engel olunmalıdır. Mastik kesinlikle kat kat sıkılmamalıdır, eğer böyle bir durum olursa, yine arada hava kalma ihtimali yüksek olacaktır.

Yapıştırma Amaçlı kullanım: Hazırlanmış yüzeye kısa çizgiler yada noktalar halinde uygulanıp, parçaları birbirine bastırarak yapıştırılır.
Sıkılan malzemenin yüzey düzeltmesinin, kabuk bağlama süresinden önce yapılmış olması gerekir.
Henüz kurumamış mastik, white spirit (alkol/ispirto) yada benzer bir sovent ile temizlenebilir. Kuruduktan sonra ancak mekanik yöntemler ile temizlemek mümkündür.

Boyama: U-Seal 500 boyanabilir. Boyanın uygunluğu önceden denenmelidir. Eğer uygulamada bir vesile ile alkol yada alkid reçine beraberinde kullanılıyorsa, özellikle dikkatli olmak gerekir ki, bu ürünler mastiğin kürlenmesine etki eder ve boyanın kuruma süresini kısaltır. Şu hususu belirtmek isteriz ki, kullanılan boyanın kalınlığı ve sertliği poliüretan mastiğin elastikiyetini azaltacak ve boya tabakasının çatlamasına neden olacaktır.
Poliüretan mastik yüzeyinin uygun bir aparat ile pürüzsüz düzeltilmesi gerekir. Bu düzeltmenin iyi bir şekilde yapılması, mastik bünyesinde kalmış olabilecek hava kabarcıklarınında patlamasına yardım edecektir. Eğer uygulama derzinin kenarlarının keskin ve düzgün olması yada muntazam bir kenar istenirse maskeleme bandı kullanılmalıdır. Maskeleme bandının uygulamadan hemen sonra ve poliüretan mastik kurumadan önce sökülmesi gerekir.

AMBALAJ ŞEKLİ

310 ml Aluminyum kartuşlarda : Kolide 12 kartuş
600 ml Alu-PE sosislerde            : Kolide 20 sosis
400 ml Alu-PE sosislerde            : Kolide 12 sosis (İsteğe bağlı üretilir)

STOKLAMA ŞEKLİ

U-Seal 500, orjinal ambalajında ve 5°- 25°C arasında ki serin ve kuru bir ortamda yaklaşık 12 ay muhafaza edilebilir. Sıcak, nemli ve direk güneş ışığı alan yerlerde muhafaza etmeyiniz.